Jos pesukone ei käynnisty, tarkista, että luukku on kunnolla kiinni, töpseli on seinässä ja sulake ei ole palanut. Jos pesukone ei ota vettä, katso vielä, että vesihana on auki ja vedenottoletkussa ei ole mutkaa tai taitetta, joka estää veden ottamisen. Kun pesukone ei poista vettä, syynä voi olla esimerkiksi tukkeutunut nukkasihti, joka pitää puhdistaa. Jos testasit jo edellisiä kikkoja, eikä pesukone vieläkään toimi, kone on mahdollisesti rikki. Tutustu kotivakuutukseen
Lisää ajankohtaista
Asuminen21.5.2026Tuhkan huolimaton käsittely on valtava paloriski
Tuhka voi vaikuttaa harmittomalta, mutta väärin käsiteltynä se on yksi kodin ja mökin yleisimmistä paloturvallisuusriskeistä. Oikeat rutiinit tuhkan keräämisessä, säilytyksessä ja hävityksessä ehkäisevät tulipaloja ja suojaavat rakennusta sekä omaisuutta. Asuminen19.4.2026Etäohjattavat kodinkoneet – fiksuja apureita vai turhaa riskiä?
Etäohjattava astianpesukone, pyykinpesukone, uuni ja muut nykyaikaiset kodinkoneet houkuttelevat, eikä ihme. Mukavuuden kääntöpuolena on kuitenkin se, että huolimattomasti asennettuna tai käytettynä ne voivat kasvattaa vesi‑ ja palovahinkojen riskiä turhan paljon. Asuminen15.4.2026Rakentajan ja remontoijan kotivakuutus
Rakennustyömaalla putkitöiden ja tapetoinnin lomassa on hyvä muistaa myös asianmukaiset vakuutukset. Tärkeintä on huomioida, missä vaiheessa rakennusprojektia vakuutukset otetaan.
Lisää ajankohtaista
Osta vakuutus
Kotivakuutus
Korvaako vakuutus pesukoneen hajoamisen?
Henkilöasiakkaan asiointi
Yhteystiedot
Osta verkosta
Pyydä tarjous
Varaa aika
TaskuTurva-sovellus
Verkkopalvelu
Vahingot ja korvaukset
Vakuutuksen irtisanominen
Häiriötiedotteet
Muutoksenhaku
Suosituimmat tuotteet
Kotivakuutus
Autovakuutus
Matkavakuutus
Tapaturmavakuutus
Sairauskuluvakuutus
Vauvavakuutus
Henkivakuutus
Yritystietoa
Tietoa Turvasta
Medialle
Töihin Turvaan
Vastuullisuus
Uutiset ja sisällöt
Turva vuokraa
Avainlippu
Osto- ja vahinkolaskut
Ilmoituskanava
Turva somessa
Facebook
Instagram
YouTube
LinkedIn
Yritysasiakkaan sivut
Asiointikielen vaihtaminen sulkee käynnissä olevan chat-keskustelun.